CAD Ortamında Statik Hesap

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nın 19/09/2014 tarih ve 29124 sayılı tebiliği: Ahşap ve ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerine dair tebliği ile bina inşaatlarının, dış cephelerinde kullanılacak iş iskelelerinin performans ve tasarım gerekleri hesapları ile bağlantı noktaları detay çizimlerinin yapılması gerekliliğini belirtmiştir.

Cephe iskelesi sistemleri veya özel amaçlı olarak kullanılan iskele sistemlerinin performans veya kapasite tespiti olarak statik hesaplarının yapılması ile tespit edilebilir.

Mart İskele; NEMETSCHEK SCIA SCAFFOLDING statik hesabı lisansına sahip olup, iskele sistemlerinin statik hesaplarını bu programda yaptığı tasarımlar ile sizlere hizmet olarak sunmaktadır.

Program TS-EN 12810-12811 de belirtilen yük sınıfları, rüzgar yükleri ve yükleme şekilleri doğrultusunda çözümleme yapmakta, iskele sistemi içerisinde yer alan tüm elemanların kapasitesini özet tablolar halinde göstermektedir.
Kullanacağınız iskelenin kapasite hesaplarını görebileceğiniz statik hesap raporunda, ayrıca standartlarda belirtilmekte olan sehim kontrolünü, stabilite kontrollerini, bağlantı elemanları kontrollerini de görebilmeniz mümkündür.

Statik hesapların yapılabilmesi için genel bilgilerin yanında uygulamaya özel durumlara ait tüm teknik bilgilerin doğru şekilde iletilmesi, statik hesabın güvenirliliğini arttıracaktır.
Mart İskele bünyesinde yapılan statik hesaplara ait örnekleri bu bölümde görebileceğiniz gibi sosyal medya hesaplarımızda da yer alan özel tasarımları da inceleme fırsatınız olacaktır.